Şap Kurutma

Şap malzemesinin suda çok hızlı çözülmesinden dolayı anında müdahale edilerek kurutulma işlemine şap kurutma işlemi denmektedir. Islak sapın kurutulma işlemi için inşaat sektöründe pek çok farklı cihaz ve yöntem bulunmaktadır. Fakat bu farklı ve çeşitli yöntemlerin çoğu maalesef istenilen sonucu vermemektedir. Zaman içinde rutubetlenme sorununa sebep olmakta çünkü olması gereken kuruluğu sağlamamaktadır. En yaygın yöntemlerden biri şapın kendi kendine kurumasını beklemektir. Sadece havanın kendi ısısı ile herhangi bir müdahale yapılmadan kuruması için beklenen bir yöntemdir.

Ancak bu yöntemde havadaki ısı, alanın tamamına eşit miktarda ısı gelmediğinden alanın bazı yerleri kurumakta bazı yerleri ise yetersiz kalmakta veya kurumamaktadır. Kuruması yetersiz kalan alanlarda ki bulunan nem miktarı kuruyan alanlara doğru hızlı bir şekilde ilerlediğinden bir süre sonra hiçbir kurutma işlemi yapılmamış gibi ıslak hale gelecektir. Müdahale edilmediği takdirde şap malzemesi zaman içinde suyun içinde çözülmektedir. Bu yüzden bu şap kurutma yöntemi pek etili değildir.

Ayrıca şapın atıldığı betonun içine de ıslaklık geçerek betonu ele geçirecektir. Özetle şap atma işleminin yapıldığı betonu koruma amacıyla yapılan şap kurutma işlemi uygun şekilde yapılmazsa betonu kaybetmeye kadar giden sorunlara yol açabilmektedir. Şap kurutma işlemlerinde uygulanan bir diğer yöntem ise genelde ısınma ihtiyacını gidermek için kullanılan elektrikli ısıtıcılar ya da büyük rüzgar fan kullanımıdır.

Şap Kurutma Uygulamasında Malzemenin Ömrünü Uzatmak İçin Ne Yapılmalı?

Şap kurutma uygulamasının gerçekten istenildiği şekilde yapılabilmesi için şap kurutma cihazı kullanılması ve cihazın doğru yere yerleştirilmesi oldukça önemlidir. Şap kurutma yapılan alanın her yeri eşit sıcaklıkta, eşit mesafede ve eşit zaman aralıklarında kurutulması şap için en önemli kuralların başında gelmektedir.

Betonun üzerine atılmış şapı, kurutma cihazının doğru yerleştirilmesi sayesinde oldukça hızlı ve kontrollü yapılabilmektedir. Ayrıca inşaatta yapılan diğer işlere bu yöntem sayesinde fazla zaman kalabilmektedir. Kurutma işleminde kurutma cihazı ile kurutulan ıslak şap sağılıklı bir şekilde kuruduğundan dolayı üzerine uygulanacak diğer malzemeler de daha sağlıklı bir şekilde uygulanabilmektedir. Bu sayede malzemelerde zamanla nemlenme yapmaz ve yıpranma, deforme olmaz.

Zamanında ve Profesyonel Kurutma İçin Hemen Arayın

0850 303 15 36